Uwaga! Pies w samochodzie

Psy ekscytują się podróżowaniem podobnie jak ludzie. Niektóre zwierzaki same wskakują do auta, a inne trzęsą się ze strachu na długo przed podróżą. Niezależnie od tego, czy Twój pies lubi jeździć samochodem, czasami musisz go przewieźć. Jednak podczas wypadku niewłaściwie przewożony pies będzie odbijał się od pasażerów niczym kauczukowa piłka. Przeczytaj, jak zabezpieczyć psa podczas podróży autem. Dowiesz się, czym są testy zderzeniowe psów, dlaczego pies nie powinien wystawiać głowy za okno i czy samolotowe zabezpieczenia dla psów sprawdzą się w aucie.

pies-na-kolanach-kierowcy
fot. cdc z Unsplash

W tym artykule przeczytasz o tym:

Co pies robi w samochodzie?

Pies próbuje utrzymać równowagę. Kiedy skręcasz, przyśpieszasz, albo hamujesz, Twój pies walczy z przeciążeniami. W końcu spada pomiędzy fotele i zaczyna piszczeć, a Ty odwracasz głowę. Zrozpaczony pies szuka ratunku z przodu auta. Przeskakuje pomiędzy fotelami i depcze drążek zmiany biegów oraz deskę rozdzielczą.

Zwierzak rzuca się w kierunku okna, drapie pasażera, a następnie wystawia głowę na dwór. W ostatniej chwili pasażer łapie Twojego psa, gdy ten skacze już do pościgu za czymś, co zobaczył na zewnątrz.

Podekscytowany zwierzak rusza w Twoją stronę. Chce czuć się bezpiecznie, więc wskakuje Ci na kolana, a gdy akurat wyprzedzasz, wspina się na kierownicę.

Jak bardzo pies rozprasza kierowcę?

Badania firmy Volvo wykazały, że niezabezpieczony pies przeskakuje pomiędzy tylnymi i przednimi fotelami samochodu średnio 5 razy w ciągu minuty.

Naukowcy przez 30 godzin obserwowali kierowców, którzy podróżowali z psami. Gdy zwierzaki swobodnie chodziły po aucie, kierowcy zachowali się niebezpiecznie 694 razy. Kiedy psy były zabezpieczone, kierujący odwracali głowy, odrywali dłonie od kierownicy i robili inne głupie rzeczy ponad 2 razy rzadziej.

pies-siedzi-na-przednim-siedzeniu-samochodu
fot. Ferenc Tóth z Pixabay

Co się dzieje, gdy niewłaściwe przewozisz psa?

  • Poduszka powietrzna okalecza zwierzaka. Twój pies ma niewielkie szanse na przeżycie, gdy podróżuje na przednich fotelach auta. Nawet podczas niegroźnej dla Ciebie stłuczki, poduszka powietrzna eksploduje i robi krzywdę psu.

  • Pies spada z tylnej kanapy. Kiedy gwałtownie hamujesz albo omijasz inny samochód, pies obija się po całym wnętrzu. Zwierzak uderza w drzwi auta i przetacza się po podłodze.

  • Pies przestaje nad sobą panować. Podczas nagłych manewrów futrzak traci równowagę i orientację. Gdy jeden z pasażerów próbuje go przytrzymać, pies panikuje i gryzie.

  • Pies pozostaje na miejscu, jeśli wcześniej przyczepiłeś go smyczą. Zwierzak nie skacze po aucie ani nie szuka przygód z przodu samochodu. Jednak podczas wypadku, gwałtowne szarpnięcie uszkadza kark psa, a obroża zaciska się na jego szyi.

  • Pies zmienia się w pocisk. W trakcie dachowania zwykła smycz pęka, a pies odbija się od ścian auta. Zwierzę uderza w pasażerów i kierowcę, a następnie wypada przez okno.
pies-wystawia-glowe-za-okno-samochodu
fot. Andrew Pons z Unsplash

Jak przewozić psa w samochodzie?

Samochody osobowe nie są przystosowane do transportu psów. Znajdziesz jednak wiele urządzeń, które zabezpieczają zwierzęta. Odpowiednie narzędzie zwiększa bezpieczeństwo Twoje oraz psa i nie pozwala mu swobodnie poruszać się po aucie.

Szelki dla psa

Szelki dla psa zabezpieczają zwierzaka w najprostszy sposób. Są jak pasy bezpieczeństwa dla psa, które powstrzymują go przed chodzeniem po aucie.

Jeden koniec paska przypinasz do szelek, a drugi do uchwytu pasów. Możesz wyregulować szelki i dopasować je do kształtu oraz rozmiaru psa.

W zależności od długości paska, pies ma trochę swobody, żeby chodzić po tylnej kanapie. Szelki powinny składać się z wytrzymałych pasków połączonych metalowymi klamrami. Jednak w czasie poważnego wypadku nie utrzymają dużego psa.

Samochodowa mata dla psa

Mata samochodowa dla psa zatrzymuje zwierzę na tylnej kanapie i zabezpiecza je przed wpadnięciem pomiędzy fotele. Dodatkowo chroni tapicerkę przed pazurami i brudem.

Matę dla psa rozkładasz na siedzeniach z tyłu i przypinasz do zagłówków tylnych i przednich foteli. W macie powinien znajdować się otwór, przez który przeciągniesz uchwyt pasa, do którego przypniesz psa.

Matę możesz rozłożyć też w bagażniku samochodu typu kombi. Wyjmij wtedy z bagażnika inne rzeczy. Po podróży zwiniesz matę, a wnętrze auta pozostanie czyste.

Samochodowy transporter dla psa

Transporter samochodowy dla psa przypomina plastikowe lub materiałowe pudełko. Jest lekki i możesz go użyć w innych sytuacjach np. podczas podróży samolotem czy pociągiem. Materiałowy transporter możesz uprać, a następnie zwinąć i schować.

Umieść transporter w bagażniku lub na tylnej kanapie samochodu. Zabezpiecz go pasem bezpieczeństwa lub pasami transportowymi w bagażniku. Nie kładź transportera pomiędzy przednim i tylnym fotelem, ponieważ w trakcie wypadku zostanie zgnieciony razem z psem. Niezabezpieczony transporter stanowi większe zagrożenie dla Ciebie i pasażerów niż sam pies.

Transporter dla psa nie jest dobrym rozwiązaniem dla największych psów. Duży transporter zajmuje mnóstwo miejsca w kabinie i trudno go zabezpieczyć pasem, a olbrzymi pies będzie miał w nim zbyt mało miejsca.

Klatka dla psa

Klatka dla psa zapewnia psu największą wygodę. Wewnątrz zwierzę ma dużo miejsca, więc może ułożyć się do snu. Pies w klatce nie przegrzewa się i widzi całą okolicę. Jeżeli pies korzysta z klatki w domu, będzie czuł się w niej bezpiecznie i łatwo wyciszy się także w aucie.

Klatka może nie zmieści się w kabinie samochodu. Najbardziej pasuje do bagażnika auta kombi. Kiedy będziesz montował klatkę w bagażniku, przypnij ją pasami transportowymi.

Klatka jest cięższa od transportera, możesz ją jednak złożyć i łatwo schować. Klatka sprawdza się w przypadku dużych psów i długich podróży.

Samochodowa klatka dla psa

Samochodowa klatka dla psa w porównaniu do zwykłej klatki składa się z grubszych prętów. Możesz na niej mocno zacisnąć pasy transportowe. Kształt klatki sprawia, że łatwo umieścisz ją w bagażniku.

Klatka samochodowa jest cięższa od zwykłej, jednak najlepiej chroni psa w trakcie wypadku. Samochodowa klatka dla psa może stanowić stałe wyposażenie bagażnika. Kiedy raz zamontujesz klatkę, nie musisz jej już wyjmować.

Pies w bagażniku

Pies w bagażniku samochodu typu kombi, będzie czuł się równie dobrze, jak w kabinie auta. Największy pies będzie miał tam dużo miejsca oraz płaską podłogę pod łapami.

Bagażnik i kabinę powinna oddzielać kratka. Dzięki temu pies nie będzie przechodził do przodu auta. Nie wpadnie tam też podczas wypadku. Jeżeli Twój bagażnik nie posiada fabrycznej kratki, możesz zaopatrzyć się w rozsuwaną zaporę. Zamontujesz ją pomiędzy bagażnikiem a tylną kanapą. Zaporę możesz ustawić również pomiędzy przednimi i tylnymi siedzeniami.

Pies w bagażniku powinien być przypięty. Po wypadku nieprzypięty pies będzie utrudniał ratownikom dostęp do wnętrza auta. Jeśli zwierzak wydostanie się przez rozbitą szybę, będzie biegał po drodze i zagrażał kolejnym kierowcom.

pies-w-bagazniku-samochodu
fot. Oleksandr Horbach z Unsplash

Jak oznaczyć psa?

Przyczep do szelek, transportera dla psa, lub klatki informację z Twoim adresem i numerem telefonu. Jeżeli dojdzie do wypadku, pies może zostać zabezpieczony przez schronisko lub świadków zdarzenia. Dzięki powyższym informacjom tymczasowi opiekunowie odstawią psa do domu.

Jak wytrzymałe są akcesoria do przewożenia psów?

Przepisy nie regulują tego, jak wytrzymałe powinny być akcesoria do zabezpieczania psów w samochodzie. Nie ma urzędów ani norm, które nakazują producentom, aby dbali o jakość produktów.

Większość z dostępnych urządzeń zabezpiecza psa jedynie przed poruszaniem się po aucie, jednak podczas wypadku nie gwarantuje bezpieczeństwa. Producenci akcesoriów dla psów we własnym zakresie przeprowadzają badania i testy, które prezentują potencjalnym klientom.

Czym są testy zderzeniowe psów?

Firma Subaru i organizacja Center for Pet Safety przeprowadziły testy zderzeniowe psich zabezpieczeń. Badacze umieszczali pluszowe psy o odpowiedniej wadze w różnych urządzeniach, a następnie symulowali zderzenie auta.

Testy pokazały, co dzieje się, jeśli zabezpieczenia psa nie są wystarczająco wytrzymałe. Metalowe pręty klatek wyginają się. Plastikowe kontenery pękają, a materiałowe się rozrywają. Szelki i smycze nie wytrzymują obciążenia.

W efekcie badań uwolnione pluszowe psy latały po laboratorium w chmurach plastikowych odłamków i strzępów materiału.

pies-w-szelkach-opiera-sie-o-okno-samochodu
fot. Priscilla Du Preez z Unsplash

Jak wybrać zabezpieczenie dla psa?

Przed zakupem sprawdź samodzielnie wybrany transporter dla psa, klatkę lub inne urządzenie. Poszukaj w internecie, czy wytrzymałość produktu była badana, a jeśli tak, to w jaki sposób.

Certyfikaty wystawione przez nieznane firmy badawcze lub laboratoria, których istnienia nie jesteś w stanie potwierdzić, mogą mieć taką samą wartość, jak certyfikat, który sam sobie napiszesz i wydrukujesz.

Samolotowe transportery dla psów w samochodzie

Gdy będziesz szukał transportera dla psa, możesz kierować się wytycznymi IATA. International Air Transport Association (IATA) to organizacja, która zrzesza prawie 300 linii lotniczych z całego świata. IATA określa własne standardy wykonania transporterów dla psów, które będą podróżowały samolotem.

Organizacja w swoim dokumencie pokazuje między innymi, jak precyzyjnie obliczyć wielkość kontenera, w jaki sposób powinien być wentylowany oraz z jakich materiałów może być wykonany kontener dla psa. IATA rekomenduje też, co należy zrobić przed podróżą psa.

Jak duży powinien być transporter dla psa?

Według IATA transporter powinien być na tyle duży, aby pies mógł w nim stać, wyprostować się na siedząco oraz swobodnie się obracać i leżeć. Jeżeli jednak transporter będzie zbyt duży, pies będzie się w nim obijał podczas podróży.

duzy-brozowy-pies-wystawia-glowe-za-okno-samochodu
fot. Michael Chiara z Unsplash

Jak długo pies może podróżować samochodem?

Pies odwadnia się dużo szybciej niż człowiek. Dlatego również w samochodzie powinien mieć stały dostęp do wody. Podczas podróży autem rób przerwy co maksymalnie 2 godziny. W trakcie postoju pies musi wyjść z auta, załatwić swoje potrzeby i pospacerować.

Dlaczego pies nie powinien wychylać głowy przez okno?

Podczas upałów pies będzie wystawiał głowę za okno, żeby się ochłodzić. Powstrzymaj go przed tym! Rozpędzone owady lub śmieci wyrzucone z innego samochodu mogą poważnie uszkodzić wzrok psa.

Jeżeli chcesz, żeby Twój pies chłodził się na tylnej kanapie, wykorzystaj kratkę wentylacyjną do samochodu. Zamontujesz ją pomiędzy boczną szybą a ramą okna. Dzięki kratce pies nie będzie wyskakiwał ani wystawiał głowy, pomimo opuszczonej szyby.

Jak jeżdżą profesjonaliści?

Psy amerykańskiej policji mają w samochodach własne przedziały w tylnej części auta. W ścianie oddzielającej psa od kierowcy znajduje się przesuwana krata. Policjant-opiekun przez cały czas ma łatwy dostęp do psa. W przedziale znajdują się antypoślizgowe maty, dzięki którym, pies utrzymuje równowagę. Przedział chłodzi wentylator umieszczony w miejscu okna. Kierowca widzi na wyświetlaczu, jaka temperatura panuje w psim przedziale.

pies-na-pace-pickupa
fot. St-Marco z Pixabay

Czy można dostać mandat, za niewłaściwe przewożenie psa?

W Wielkiej Brytanii mandat za psa, który swobodnie porusza się po aucie, wynosi nawet do 2500 funtów. Niektóre stany USA zakazują przewożenia psów bez żadnych zabezpieczeń w otwartej części ładunkowej, np. na pace pickupa. Jednak w USA, UK i wielu innych miejscach prawo nie reguluje tego, jak pies powinien być zabezpieczony w kabinie samochodu.

W Polsce również nie ma przepisów, które bezpośrednio wskazują, jak należy przewozić psa samochodem. Według prawa w naszym kraju pies jest ładunkiem i powinien być zabezpieczony przed swobodnym przemieszczaniem się po aucie.

Reguluje to ust.3 art.61 ustawy Prawo o Ruchu Drogowym:
„Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni”.

Jeżeli niewłaściwie przewozisz psa, policjant może na Ciebie nałożyć grzywnę w wysokości 3000zł na podstawie art.97 Kodeksu Wykroczeń.

pies-siedzi-na-kolanach-staruszka-w-samochodzie
fot. Ramiro Pianarosa z Unsplash

Przewożenie psa w samochodzie jest trudne

To jak powinieneś przewozić psa, zależy od Twojego psa. Duży pies w małej klatce męczy się przez całą podróż. Mały pies biegający po samochodzie jest bardziej niebezpieczny niż duży pies, który chrapie na tylnej kanapie. Niektóre psy śpią przez całą podróż w bagażniku. Inne wolą kontrolować sytuację z tylnego fotela.

Bez względu na to, czy wybierzesz szelki, klatkę, a może transporter, pies musi przyzwyczaić się do nowego gadżetu. Kiedy Twój pies będzie miał już odpowiednie zabezpieczenie, pakuj go do samochodu i kręćcie kółka po osiedlowych uliczkach.

źródła:
Testy zderzeniowe psów:
https://www.youtube.com/watch?v=pIHrDdu_bVE
https://www.youtube.com/watch?v=2ztYl_sCaoY

Standardy wykonania kontenerów według IATA:
https://www.iata.org/contentassets/b0016da92c86449f850fe9560827bbea/pet-container-requirements.pdf

Badania firmy Volvo:
https://www.media.volvocars.com/us/en-us/media/documentfile/256407/keeping-pets-safe-on-the-road