Czym jest aquaplaning?

Pędzisz po pokrytym wodą asfalcie i wjeżdżasz w kałużę. Skręcasz koła, ale samochód porusza się we wcześniej obranym kierunku, jak pocisk. Nie czujesz żadnego oporu na kierownicy. Wciskasz hamulec, lecz ten również wydaje się nie działać. Zobacz jak uniknąć aquaplaningu i co zrobić, kiedy do niego dojdzie.

auto-podczas-aquaplaningu
fot. Angga Pratam z Unsplash

Jak dochodzi do aquaplaningu?

Aquaplaning występuje, gdy bieżnik opony nie nadąża z odprowadzaniem deszczówki. Pomiędzy oponą i asfaltem powstaje warstwa wody. Przed kołem tworzy się tak zwany klin wodny. Opony tracą styczność z podłożem, a auto porusza się na tafli wody, jak po lodowisku.

Co zrobić, kiedy wystąpi aquaplaning?

  • Delikatnie zdejmij nogę z gazu, aby wytracić prędkość. Kiedy zwalniasz, pod opony dostaje się mniej wody. Koła odzyskują kontakt z asfaltem, a Ty panowanie nad samochodem. Aquaplaning nie trwa długo, dlatego zachowaj spokój.

  • Trzymaj kierownicę prosto. Najbardziej niebezpieczną chwilą jest moment, gdy auto odzyskuje przyczepność. Jeśli koła są wtedy skręcone, pojazd nagle zmienia kierunek i wpada w kolejny poślizg.

  • Nie hamuj gwałtownie. Zablokowane koła sprawiają, że samochód ślizga się przez kolejne metry. Nawet gdy znajduje się już na suchej nawierzchni. W takiej sytuacji pomaga system ABS, który utrzymuje przyczepność kół podczas hamowania.

Jak uniknąć aquaplaningu?

  • Ogranicz prędkość. Przy dużej szybkości aquaplaning występuje nawet na mokrej, gładkiej autostradzie. Na zwykłych drogach zachowaj niską prędkość, gdy przejeżdżasz przez kałuże i koleiny wypełnione wodą.

  • Unikaj jazdy przy krawężniku. W tym miejscu zbiera się brud z całej jezdni. Powstałe błoto jest równie niebezpieczne, jak woda. W zimie, do aquaplaningu może również doprowadzić błoto pośniegowe.

  • Zadbaj o opony. Zużyty bieżnik odprowadza wodę zbyt wolno. W przypadku zniszczonego ogumienia aquaplaning może się pojawić nawet przy 40 km/h. Duże znaczenie ma też rodzaj opon.

  • Zwiększ odstęp od pojazdu, który jedzie przed Tobą. Gdy gwałtownie hamujesz na mokrej nawierzchni, zwiększa się ryzyko aquaplaningu. W takich warunkach droga hamowania wydłuża się znacznie, nawet jeśli zachowasz panowanie nad pojazdem.
hamowanie-autem-podczas-deszczu
fot. Kim Jinhong z Pexels

Przekonaj się, jak to jest!

Jazdy autem najlepiej uczyć się w praktyce. Nie warto jednak ryzykować na drodze, więc wybierz się na odpowiedni tor. W bezpiecznych warunkach poczujesz, jak Twoje auto zachowuje się podczas aquaplaningu. Ośrodki szkolenia wypożyczają również swoje auta na czas treningu. Pod okiem instruktora dowiesz się, w jaki sposób reagować podczas różnego typu poślizgów. Kilka godzin na torze sprawi, że poczujesz się zdecydowanie bezpieczniej w normalnym ruchu.